24. duben dobrým skutkem

Michal P.
25. dubna 2024
Středisko Povodeň

24. duben je mnohým znám jako svátek svatého Jiří. Pro skauty je 24. den znám jako svátek skautů a skautek, jichž je sv. Jiří patronem. 

Skauti tento svátek slaví různými způsoby. Ať už tak, že vyrazí do práce nebo školy se skautským krojem a šátkem, nebo dobrým skutkem. Jedním z dobrých skutků, bylo i společné darování krve, které proběhlo v Praze. Tohoto darování jsem se zúčastnil i já a rád bych vám popsal, jak takové darování probíhalo. 

Sešli jsme se v Praze, v Ústavu hematologie a krevní transfuze. Po příchodu jsem se nahlásil na recepci, kde jsem dostal dotazník, ve kterém jsou otázky o zdravotním stavu a který je potřeba před samotným odběrem vyplnit. O pár chvil později, jsem byl zavolán na první malý odběr. Tento odběr je další fází kontroly před tím, než jde na samotné darování krve a má za cíl zjistit, jestli je krev dárce v daný den v pořádku. Tento odběr zabere jen pár minutek a já pak měl znovu čas na vyplnění dotazníku. 

Ten den jsem měl vše v naprostém pořádku. Po doplňujících otázkách na zdravotní stav, který byl doktorkou označen jako ,,skvělý zdravotní stav skauta”, jsem mohl konečně jít na samotné darování. Darování proběhlo bez jediné komplikace a já se společně dalšími skauty mohl ten den stát hrdým dárcem krve.

No a proč jít darovat krev? V České republice chybí asi 80-100 tisíc dárců a dárkyň krve. Každý, kdo vyrazí darovat svou krev, má přitom možnost zachránit i několik životů. Dárcem krve se může stát každý, kdo je ve věku 18-65 let, cítí se zdravý a splňuje základní vstupní podmínky. Darování krve na sv. Jiří určitě nebylo mé poslední darování.

Michal