Jamboree v Hustopečích

Nata
20. dubna 2018
Středisko Povodeň

V rámci spolupráce měst Benátky nad Jizerou, Hustopeče a Modra se letos v dubnu uskutečnilo již druhé víkendové setkání skautských středisek. Navázali jsme tak na první setkání, které proběhlo před rokem současně se slavnostním otevřením nové skautské klubovny v Benátkách nad Jizerou.

Vybraná skupina skautů, skautek, světlušek, vlčat a jejich vedoucích se v pátek 20. 4. 2018 vydala vstříc novým zážitkům do Hustopečí.  Kromě skautů z Hustopečí a Modry jsme celý víkend strávili ve společnosti skautů z okolí Hustopečí – Vranovic, Uherčic, Křepic, Pohořelic a Rosic u Brna. A proč se  tento víkend sešlo na jednom místě tolik skautů? Odpověď je jednoduchá, jelikož o víkendu 20.-22. 4. 2018 se právě v Hustopečích konalo střediskové Jamboree, na které jsme spolu se skauty z Modry byli pozváni. Jamboree spočívalo nejen v setkání skautů z různých středisek, ale především v celodenním sobotním skautském závodě, kterého se účastnilo 130 dětí.

Cílem závodu bylo nasbírat na stanovištích co nejvíc bodů a vyhrát tak putovní meč Sv. Jiřího, patrona skautů a skautek. Disciplíny byly rozmanité – od rozdělávání ohně, první pomoci, posílání dopisu, rozluštění zašifrovaných zpráv až po „odminování“ města, hledání informací a řešení konkrétních krizových situací. Po celý závod byla důležitá i týmová spolupráce, která jednotlivým družstvům mohla také přinést nějaké ty body navíc.

Po celodenním plnění úkolů následovala zasloužená večeře, vzájemné pomazání se Panthenolem (celý den na sluníčku si vyžádal pár obětí v podobě spálených končetin) a večerní odpočinek u ohně s kytarou a trampskými písněmi.

Nedělní ráno začalo snídaní, společným focením a poté byl pro všechny připravený klidnější program – někteří se zúčastnili nedělní bohoslužby, ostatní zůstali v kulturním domě. Netrpělivě jsme však všichni čekali, jak vlastně sobotní závod dopadl. Meč nakonec zůstal v Hustopečích, ale benátecké družinky si nevedly vůbec špatně – skautky skončily 6., vlčata 8. a skauti se světluškami obsadili každý ve své kategorii 3. místo, světlušky se navíc staly nejlepšími světluškami celého závodu. Meč Sv. Jiřího jsme si nakonec domů neodvezli, za to jsme ale plní nových dojmů, poznali jsme nové místo naší krásné země a také spoustu nových skautů a skautek, se kterými se snad ještě někdy uvidíme. Tak zase za rok v Modre!