Letní tábor Dolany u Plzně 2023

Rosňa
31. července 2023
Středisko Povodeň

Jako každý rok i letos jsme pro naše děti upořádali letní dětský tábor. V termínu od 1.7.2023 do 22. 7. 2023 jsme se vším vybavením obsadili nádherné místo na louce u Berounky v katastru obce Dolany u Plzně. V rámci přípravného víkendu jsme na tábor přivezli veškerý materiál a začali jsme s lehkými pracemi, jako je roztřídění materiálu, započetí stavby latrín a také stavba našeho jídelního stanu. Do 5.7.2023 na tábořišti zůstala skupina roverů a rangers, kteří nejenže materiál hlídali, ale také se postarali o dokončení stavby latrín a dalších drobných staveb.

Ve středu 5.7.2023 to vše vypuklo na tábor dorazili skauti, skautky a jejich vedoucí. První dny tábora jsme se snažili postavit vše, co k našemu táboření patří (stany, tee-pee, kuchyně, lavičky a stoly do jídelny, umývárka, sprcha, ohniště apod.). V pátek 7. 7. 2023 pak byla zahájena celotáborová hra a užili jsme si i slavnostní zahajovací oheň.

V neděli 9.7.2023 se k nám přidali „vlčušky“ (rozuměj vlčata a světlušky), ihned jsme si je rozdělili do již existujících týmů, aby mohli získávat odměny z celotáborové hry. Tábor nám příjemně plynul, počasí k nám bylo více než milostivé, chvílemi jsme si přáli déšť, ale díky řece Berounce jsme si mohli dny veder zpříjemnit koupáním.

Program pro děti byl tvořen nejen celotáborovou hrou, ale i oddílovým programem – vyrábění, opakování uzlů, zpíváním apod. Program byl připraven i pro rovery a rangers, kteří se na dobu 24 hodin stali účastníky reality show a to doslova, my ostatní jsme si jejich pobyt ve vymezeném prostoru užívali a chodili jsme je pozorovat (a občas i provokovat, to, když my ostatní dostali oběd téměř bez práce a oni si museli vysloužit potraviny, aby si mohli uvařit).

Přibližně uprostřed tábora jsme si nachystali náš oblíbený sranda oheň, každý z týmů měl za úkol připravit si scénku, pozadu nezůstali ani vedoucí, kteří se připojili se svým muzicko-hereckým výstupem.

Během tábora jsme podnikli několik výletů nejen do blízkého okolí. O víkendu 15.-16.7.2023 zůstali v táboře jen čtyři dobrovolníci, kteří jej hlídali, skauti a skautky se vydali na dvoudenní putování, světlušky vlčušky vyrazily na výlet do Plzně a večer přespaly na zřícenině hradu Věžka, ze které jsme měli krásný výhled na celý náš tábor. Bylo to větší dobrodružství než jsme čekaly, neboť jsme si díky dešti, který nás nad ránem překvapil, nacvičily i rychlo balení a rychlo přesun zpět do tábora.

Tábor nám také oživil náš oblíbený vabank, každé ráno se na nástupu losoval úkol, který museli dodržet úplně všichni, letos jsme tak například díky losování zažili den v modrém, vzájemné krmení u oběda, komplimenty pro vedoucí a také den bez ešusu (nápaditost nejen dětí je zachycena na fotografiích).

Letošní tábor se obešel bez větších zranění, přesto jsme zažili ostrý výjezd záchranných složek – hasiči, záchranka, policie a dokonce i vrtulník. Nad táborem nám vedla naučná stezka a došlo zde ke zranění cyklisty, vrtulník ho našel a cyklista byl následně dopraven do nemocnice. Záchranáři nám na rozloučenou zahoukali a popřáli klidný zbytek tábora.

Myslím, že mohu za všechny zhodnotit, že se tábor vydařil a těšíme se na další rok.