Setkání Benátky-Hustopeče-Modra 2023

Kráťa
17. dubna 2023
Středisko Povodeň

Během víkendu jsme ve skautské klubovně hostili více než 80 skautů z Benátek, Hustopečí a Modry – partnerských měst

Navzdory velice nepříznivé předpovědi počasí nakonec nebylo až tak ošklivo. V pátek jsme tedy museli uzpůsobit program do vnitřních prostor klubovny, protože kromě pár kratších aktivit se nám venku zdržovat vůbec nechtělo. Na pátek se totiž předpovědí trefili a pršelo vydatně a bez přestávky. A to až do brzkého rána. Všechno tak bylo podmáčené a blátivé, a tak jsme využili prostor klubovny a vyspali se uvnitř, místo původně plánovaných stanů. Muselo se spát i na balkoně nebo v úklidové místnosti, abychom se vešli. Ale podařilo se a ráno jsme se mohli pustit do dalších zážitků. Z předchozího dne jsme byli rozřazeni do smíšených skupin (tím nemyslím kluci/holky, ale Benátky/Modra/Hustopeče), abychom se co nejvíce poznali. Takže budíček, hygiena, snídaně, nástup, vztyčení vlajek ČR a SR. Pak už jen rozšifrovat úvodní zprávu a vydat se na cestu. Šifra vypadala asi takto “Zhukscerek cymbilon….” a nebyla úplně snadná. Nejmenovaný skaut z Modry ji okomentoval slovy: “Ale já jsem Slovák, ne Maďar”. Nakonec šifru všichni rozluštili a vyrazili přes bývalý železniční most, kolem naší bývalé klubovny, která dnes již nestojí, do tůní a do Loužků a pak přes Kbel k bikrosové trati a dál dozadu k zubrům. Cestou jsme nacházeli další zprávy, které vždy dávaly informaci o tom, kam máme pokračovat dál.

Zubry jsme bohužel žádné nespatřili. Někteří odvážlivci se dobili z elektrického ohradníku, jiní si raději dali výborné jídlo, které pro nás uvařily kuchařky ve školní jídelně nahoře na náměstí a ochotně nám ho připravily s sebou, abychom se mohli naobědvat “v terénu”. Po obědě následoval přesun zpět do klubovny, kde už byly nachystané závody v disciplínách jako znalost květin, práce s mapou a buzolou, hledání kešek, střelby z luku a podobně. Vzhledem k tomu, že se udělalo (oproti pátku) hezky, postavili jsme také tee-pee, ve kterém pak mohl, kdo chtěl, přespat. A dokonce se pár otužilců našlo, i přesto, že teplota k ránu spadla na 4°C.

Na závěr dne jsme měli připravený oheň, aby si každý mohl opéci špekáček a komu zbylo v bříšku ještě nějaké místo, dal si ještě opékaný marshmallow. Následoval volný program, a tak kdo chtěl, zůstal u ohně, kde se hrálo na kytary a zpívalo, jiný raději hrál hry v areálu a některý zalezl do spacáku, ať už v klubovně nebo zmíněném tee-pee.

Vzhledem ke vzdálenosti, ze které sem skauti z Hustopečí a Modry přijeli, museli v neděli dopoledne vyrazit zpátky domů. To už ale prosvítalo sluníčko, a tak jsme ještě stihli navštívit zámeckou věž a pokochat se rozhledem po okolí. Pak už opravdu nezbývalo než se rozloučit, uklidit klubovnu a areál a začít se těšit na další setkání příští rok.