Výstup na Mount Everest – Kaňon 2019

Nata
18. dubna 2019
Středisko Povodeň

Když jsem vymýšlela téma letošního Kaňonu, jako první mě napadl Výstup na Mount Everest. Ani jsem nepočítala s tím, jak skvěle toto téma zapadne do aprílového počasí, kdy po předchozím krásném teplém víkendu přišlo ochlazení a s ním i sněžení na některých místech republiky.

Díky tomu byla stanoviště mnohem autentičtější, jelikož všichni vedoucí byli nabaleni v zimních bundách, čepicích a mnohdy nechyběly ani rukavice a spacák.

I přes trochu chladnější podmínky se závodu zúčastnilo celkem 15 hlídek skautů z celého okolí. Závod byl tentokrát koncipován jako příprava na celorepublikový Svojsíkův závod, který zanedlouho čeká naše skauty a skautky. Jedna část závodu probíhala u hájovny, kde byla umístěna celkem 4 stanoviště, na kterých si závodníci vyzkoušeli, co vše je potřeba před samostatnou cestou na nejvyšší horu světa – museli si koupit letenku, sehnat správné vybavení a pořádně si zabalit a také absolvovat potřebné fyzické zkoušky, aby mohli být puštěni do terénu.

Příští rok zřejmě zvolíme nějaké příjemnější téma, třeba Putování africkou pouští.

Hlavní část pak probíhala přes základní tábory až po samotný vrchol hory. Po cestě se naše hlídky museli poprat se všemi možnými záludnostmi, které vás můžou potkat – hon na potravu, rozdělávání ohně, první pomoc, cesta ve snížené viditelnosti, nošení těžkého nákladu, apod. Nakonec vrcholu dosáhli všichni a odměnou jim pak v základním táboře byl oheň a občerstvení v podobě buřtů, ti nejlepší byli odměněni dortem a diplomem.